Not known Facts About rozwarstwienie siatkówki

błyski/ flesze w polu widzenia- głównie od skroni- zauważane najczęściej podczas przechodzenia z pomieszczenia jasnego do ciemnego

Całkowite wyleczenie odklejenia się siatkówki jest możliwe, ale tylko w przypadku szybkiej interwencji, zazwyczaj jednak dochodzi do pogorszenia się jakości wzroku względem stanu sprzed rozpoczęcia się choroby. Stopień zaburzeń widzenia zależy od ubytku w polu widzenia.

W wyniku niektórych patologicznych mechanizmów u osób predysponowanych dochodzi do procesu rozwarstwiania. O odklejeniu się siatkówki mówi się wtedy, gdy dojdzie do oddzielenia się warstw siatkówki od jej nabłonka barwnikowego i naczyniówki.

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

zespoły chorobowe np.: zespół Marfana – choroba uwarunkowana genetycznie, gdzie defekt dotyczy syntezy kolagenu, a objawy dotyczą wielu układvertów i narządów.

Zebrany wywiad i przeprowadzone badania pozwalają na postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Odwarstwienie siatkówki read more jest poważnym stanem, u podłoża którego leży oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej.

Często odwarstwienie bywa poprzedzone innymi, wcześniej wykrywanymi patologicznymi stanami tj. obecność ognisk degeneracji, otworów i dziur w siatkówce.

Obecnie nie ma możliwości leczenia zmian w plamce związanych z rozwarstwieniem siatkówki. W przypadku powiększania się obszaru obwodowego rozwarstwienia można wykonać zabieg laserowy w siatkówce w celu zahamowania progresji zmian.

Do objawów podmiotowych zalicza się natomiast poruszanie się w trakcie ruchów oka obiektów rzucających cień na siatkówkę i przypominających wyglądem pajęczynki. Wśród takich objawów znajduje się również obniżona ostrość wzroku i ubytki w polu widzenia.

Wyniki leczenia chirurgicznego są bardzo dobre, szczególnie jeżeli nie doszło do odwarstwienia plamki.

Wysiękowe odklejenie się siatkówki rozwija się w wyniku uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego oraz gromadzenia się płynu. Dzieje się tak w zmianach zapalnych, w chorobach wrodzonych lub po operacji. Wymienić tu należy także chorobę Coatsa.

Promieniowanie wytwarzane przez laser lub strumień ciekłMoi azotu powoduje, że w okolicy rozdarcia tworzy się niewielka blizna, która utrzymuje siatkówkę i zapobiega jej odwarstwieniu.

Odwarstwienie siatkówki występuje na skutek oddzielenia się jej od błony naczyniowej. Samo rozwarstwienie odnotowuje się na poziomie jednej z warstw siatkówki, którą stanowi nabłonek barwnikowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *